Pārlekt uz galveno saturu

Muzejs “Andrupenes lauku sēta”

Skolas iela 5, Andrupene, Krāslavas novads, +371 26458876, laukuseta@inbox.lv

Muzejs “Andrupenes lauku sēta” ir vieta, kur satiekas tradīcijas, amatniecība, kulinārais mantojums, folklora un daba. Savu darbību tas uzsāka 2000.gadā, Andrupenes ciema augstākajā vietā, 211 m virs jūras līmeņa.

Apmeklējot muzeju, nokļūsiet Latgales laukos 20.gadsimta sākumā. Lauku sētas saimnieces ikvienu sagaida ar atvērtu sirdi. Te katrs ir kā sen gaidīts viesis.  

Te var apskatīt simtgadīgu lauku māju, klēti, melno pirti, dažādus darbarīkus un sadzīves priekšmetus. Iepriekš piesakoties, te var baudīt neparastus un tikai šim reģionam raksturīgus  Latgales kulinārā mantojuma ēdienus - kuģeli, guļbešņīkus, pancaku ar cymusu, asuškas, sieru, sviestu, zāļu tēju, šmakovku. Saimnieces šajā sētā prot cept neaprakstāmi gardu maizīti.

Par jautru noskaņu te rūpējas folkloras kopa “Sovvaļnīki”, kas aicina kopā ar viņiem dziedāt jestras dziesmas un izdejot dančus… Un ļauties latgaliešu valodas skanējumam.

Ar mērķi saglabāt senos amatus, muzeja teritorijā izveidota smēde, kurā var reāli redzēt kalšanas procesu un podnieka darbnīca ar cepli. Cepļa kurināšana un izņemšana vienmēr ir liels notikums, tāpēc arī uz Andrupenes cepļa lielajiem svētkiem tiek aicināti visi interesenti.  

Šī vieta ir iecienīta kāzinieku vidū. Te jauno pāri sagaida ar īpašu programmu, kas balstīta uz tradīcijām un paražām.

Klētī izveidota ērta un mājīga semināru zāle. Bet aiz muzeja -  800 m gara purva taka ar reibinošu vaivariņu smaržu, sārtu dzērveņu klājumu un skanīgām putnu balsīm.

Muzejs “Andrupenes lauku sēta” ir vieta, kur notiek brīvdabas pasākumu, iecienītākie apmeklētāju vidū – Jāņu dienas svinības, kad sētas pagalms pārtop par skatuvi, kur vietējie un uzaicinātie amatierteātri rāda savu mākslu.